PLAYOFFS EURO 2024: Αυτά είναι τα ζευγάρια των τριών τελικών

Το πέρας των ημιτελικών των playoffs του Euro 2024 οδηγεί στους τρεις τελικούς της Τρίτης, για τα τελευταία εισιτήρια της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα θα διεκδικήσει το ένα μαζί με τη Γεωργία, αφού αμφότερες προκρίθηκαν με θριάμβου στον τελικό του Path C των playoffs.

Στο Path A, η Πολωνία υπέταξε την Εσθονία με 5-1 στη Βαρσοβία και προκρίθηκε κι αυτή στον τελικό. Ο Πζέμισλαβ Φρανκόβσκι άνοιξε το σκορ στο 22' και πέντε λεπτά αργότερα ο Μακσίμ Πασκότσι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας σπουδαίο δώρο στους Πολωνούς. Ο Πιοτρ Ζιελίνσκι στο 50' άνοιξε τη διαφορά των δύο ομάδων, με τους Εσθονούς να μην έχουν ελπίδες επιστροφής και στο 70' ο Γιάκουμπ Πιοτρόβσκι κλείδωσε την πρόκριση (με τον Κάρολ Μετς να σημειώνει αυτογκόλ λίγο αργότερα και τον Σεμπάστιαν Σιμάνσκι να σκοράρει στο 77'), σε αγώνα που δεν σκόραραν οι δύο φορ του Μίχαλ Πρόμπιεζ, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και Κάρολ Σβιντέρσκι.

Απέναντί τους θα βρουν την Ουαλία, η οποία υπέταξε στο Κάρντιφ με 4-1 τη Φινλανδία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3' με τον Ντέιβιντ Μπρουκς και κατόπιν έδωσαν την κατοχή στους Φινλανδούς, που δεν την αξιοποίησαν. Στο 38' ο Νέκο Γουίλιαμς αύξησε το προβάδισμα της Ουαλίας και μπορεί ο Τέμου Πούκι να μείωσε για τους φιλοξενούμενους πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με την έναρξη του 2ου ο Μπρέναν Τζόνσον ανέκτησε τη διαφορά δύο τερμάτων και την αύξησε στο τέλος με τον Ντάνιελ Τζέιμς.

Στο Path B, η Ισλανδία θριάμβευσε με 4-1 στη Βουδαπέστη κόντρα στο Ισραήλ και προκρίθηκε στον τελικό. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον που σημείωσε χατ τρικ, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Άρνορ Τρίστανσον, με τον πρώην μέσο της ΑΕΚ να πετυχαίνει το γκολ της ανατροπής. Οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί με πέναλτι του Έραν Ζάχαβι στο 31', όμως στη συνέχεια λύγισαν μπροστά στα κέφια των Ισλανδών.

Η Ουκρανία έκανε απίθανη ανατροπή στη Ζένιτσα κόντρα στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 στα τελευταία λεπτά και μαζί την πρόκριση για τον τελικό κόντρα στην Ισλανδία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 56' με αυτογκόλ του Μίκολα Ματβιγένκο, σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 85' ο Ρόμαν Γιαρεμτσούκ ισοφάρισε για τους Ουκρανούς και τρία λεπτά αργότερα, το "βαρύ πυροβολικό" τους φέτος, ο Αρτέμ Ντόβμπικ, έκανε την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα των playoffs

PATH A

• Πολωνία - Εσθονία 5-1 (22' Φρανκόβσκι, 50' Ζιελίνσκι, 70' Πιοτρόβσκι, 74' αυτ. Μετς, 77' Σ. Σιμάνσκι / 78' Βέτκαλ)
  • Ουαλία - Φινλανδία 4-1 (3' Μπρουκς, 38' Γουίλιαμς, 47' Τζόνσον, 86' Τζέιμς / 45' Πούκι)
  • 26/03 21:45 Πολωνία - Ουαλία

PATH B

• Ισραήλ - Ισλανδία 1-4 (31' πέν. Ζάχαβι / 39', 83', 87' Γκούντμουντσον, 42' Τρίστασον)
  • Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Ουκρανία 1-2 (56' αυτ. Ματβιγένκο / 85' Γιαρεμτσούκ, 88' Ντόβμπικ)
  • 26/03 21:45 Ουκρανία - Ισλανδία

PATH C

• Γεωργία - Λουξεμβούργο 2-0 (40', 63' Ζιβζιβάτζε)
  • Ελλάδα - Καζακστάν 5-0 (9' πέν. Μπακασέτας, 15' Πέλκας, 37' Ιωαννίδης, 40' Κουρμπέλης, 86' αυτ. Ταπάλοβ)
  • 26/03 19:00 Γεωργία - Ελλάδα

2024-03-21T21:49:47Z dg43tfdfdgfd