Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 0-1: Σπίτι του ο Εμπαπέ, στον τελικό του CHAMPIONS LEAGUE οι απίθανοι Γερμανοί!

Η Ντόρτμουντ σόκαρε την Παρί Σεν Ζερμέν και μέσα στο "Παρκ Ντε Πρενς" όπου με νίκη 1-0 πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Champions League και περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν Μονάχου για να μάθει τον αντίπαλο της. Το γκολ έβαλε ο Ματς Χούμελς, ενώ με 1-0 είχε νικήσει και στο πρώτο ματς η Ντόρτμουντ την Παρί Σεν Ζερμέν. Όσο για τον Κιλιάν Εμπαπέ το Champions League παραμένει ο κρυφός του πόθος, αφού δεν το έχει κατακτήσει ακόμα. Θα έχει, ωστόσο, νέες ευκαιρίες με την Ρεάλ Μαδρίτης, όπου θα φοράει τη φανέλα της από το καλοκαίρι.

Το κορεό των φίλων της Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν έψαξε από το πρώτο λεπτό το γκολ απέναντι στην Ντόρτμουντ με το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγωνα. Πίεσε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά δεν βρήκε αυτό που ήθελε. Το... πούλμαν της Παρί δεν διαπέρασε το "κίτρινο τείχος", όπως ανέφερε και το ευρυματικό κορεό των φίλων της γαλλικής ομαδας.

Καλά στημένη η Ντόρτμουντ στο γήπεδο με δύο ζώνες άμυνας, έβγαλε εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους και από το 15' και μετά άρχισε να παίρνει και μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί φάσεις.

Μάλιστα είχε και την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Αντεγέμι βγήκε στην αντεπίθεση και με την ταχύτητα του βρέθηκε προ του Ντοναρούμα, ωστόσο ο κίπερ της Παρί έκανε σωτήρια επέμβαση.

Η Παρί απείλησε με τον Εμερί

Ήταν και η φάση που έκανε την παρέα του Κιλιάν Εμπαπέ να θέλει να αντιδράσεις. Έτσι με την σειρά της πήρε εκ νέου την κυκλοφορία της μπάλας και μετέφερε την πίεση στην μεγάλη περιοχή της Ντόρτμουντ. Ωστόσο δεν απείλησε με αξιώσεις και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Παρί Σεν Ζερμέν είχε δοκάρι σε σου του Εμερί (47') κι έδειχνε πως θα έπαιρνε τα πάνω της.

Ο Χούμελς έβαλε την υπογραφή του

Αλλά στο 50' ήρθε η ψυχρολουσία καθώς ο 35χρονος στόπερ Ματς Χούμελς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο σκορ.

Στη συνέχεια η Παρί Σεν Ζερμέν το πάλεψε για να βρει έστω το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε κι ενώ είχε τρία ακόμα δοκάρια.