Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-72: Ευρώπη ετοιμάσου, ο "Εξάστερος" επιστρέφει σε FINAL 4 της EUROLEAGUE!

Ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη στο Βελιγράδι στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς των Playoffs της Euroleague κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, θέλει να επικρατήσει στο "καυτό" ΟΑΚΑ και να πάρει την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου μετά από απουσία 12(!) ολόκληρων χρόνων. Οι "πράσινοι" έχουν στη διάθεση τους τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ, ενώ για τους Ισραηλινούς απουσιάζει ο Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Η πέμπτη αναμέτρηση του ζευγαριού παρέμεινε στα στάνταρ των προηγούμενων με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να ξεκινάει το παιχνίδι καλύτερα και να στοχεύει στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, που είχε τον Σλούκα να κάνει τα πάντα στο παρκέ. Οι "πράσινοι" μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το "μαχαίρι" στα δόντια και με απίστευτη άμυνα έφτασαν στη νίκη (81-72) που τους οδηγεί στο Final Four της Euroleague μετά από 12(!) χρόνια.

Δημιούργησε προβλήματα στον Παναθηναϊκό ο Λορέντζο Μπράουν

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στην αρχή αλλά στην πορεία να βρίσκουν τον ρυθμό τους επιθετικά. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λορέντζο Μπράουν που σκόραρε και μοίραζε κατά ριπάς στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Αμερικάνος γκαρντ μετρούσε σε έξι λεπτά δύο πόντους και τέσσερις ασίστ δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (8-13) στην ομάδα του. Ο "μαέστρος" της Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε το... βιολί του δίνοντας δύο ακόμη τελικές πάσες με τους Ισραηλινούς να φτάνουν στο +7 (11-18).

Ένα τρίποντο όμως του Τζέριαν Γκραντ και η πίεση στην άμυνα κράτησε τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ με τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ να δίνει λύσεις με την είσοδο του στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι με δύο πόντους (19-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τα προβλήματα στη ρακέτα των "πρασίνων" να είναι έντονα

Ψάχνει βοήθειες ο Σλούκας - "Οργιάζουν" κάτω από το καλάθι οι παίκτες της Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Ναν (22-21) αλλά η Μακάμπι μ' ένα μικρό σερί 2-7 με πρωταγωνιστή τον Ταμίρ Μπλατ, ανέβασε ξανά την υπέρ της διαφορά στο +5 (24-28) παρά την πολύ καλή άμυνα του Καλαϊτζάκη πάνω του. Το ξεκίνημα του Ερναγκόμεθ στο παιχνίδι, δείχνει πόσο πολύ έλειψε η ενέργεια του από τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς.

Ο Ισπανός ήταν κυριαρχικός σε άμυνα κι επίθεση όσο αγωνίστηκε στη δεύτερη περίοδο, φέρνοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ (29-28) 5:30 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπαθούσε μέσω ζώνης να σταματήσει τους "πράσινους" αλλά ο Κώστας Σλούκας μ' ένα τρίποντο ανάγκασε τον Κάτας να αλλάξει προσέγγιση παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να παίρνουν πόντους κάτω από το καλάθι, με τον Λεσόρ να μην μπορεί να αντιμετωπίσει ουσιαστικά τους ψηλούς της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο αρχηγός του "τριφυλλιού" όμως με αυταπάρνηση και με συνεχόμενες προσωπικές προσπάθειες κρατούσε τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο (41-41) για τις δύο ομάδες.

Η αστοχία του Λεσόρ και οι καθοριστικοί Ναν και Ερναγκόμεθ για τον Παναθηναϊκό

Η αστοχία του Ματίας Λεσόρ στις βολές (2/10) θα μπορούσε να φέρει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με καλή διαφορά, αντιθέτως χρειάστηκε η επιθετική οξυδέρκια του Κέντρικ Ναν για να μπορέσουν οι "πράσινοι" να μείνουν κοντά στο σκορ (46-46). Ο Αμερικάνος γκαρντ μάλιστα έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο(!) μπλοκ στον Κοέν ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι βολές συνέχιζαν να χάνονται, με τον Γάλλο σέντερ να βρίσκεται σε πολύ κακό βράδυ. Ο Εργκίν Αταμάν είδε όμως τον τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ να επιστρέψει δυναμικά στην τρίτη περίοδο και να του δίνει ξανά το προβάδισμα (56-54) τρία λεπτά πριν το τελος της τρίτης περιόδου.

Η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο στον αγωνιστικό χώρο έδωσε κάποιους πόντους στους "πράσινους" από τη γραμμή των βολών, με τις επιθέσεις να έχουν "κολλήσει" και στις δύο ομάδες. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το "τριφύλλι" να έχει ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (58-56) και να απέχει δέκα λεπτά από το... Βερολίνο.

Σε Final Four μετά από 12 χρόνια ο Παναθηναϊκός - Πέταξε εκτός την Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα από τις προηγούμενες φορές το κομβικό τελευταίο δεκάλεπτο και με "σκληρή" άμυνα κράτησ τη Μακάμπι στους δύο μόλις πόντους στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τους "πράσινους" να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν με σέρι σουτ έξω από τα 6.75 του Λορέντζο Μπράουν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι αλλά ο Κέντρικ Ναν μαζί με τον Ματίας Λεσόρ κρατούσαν τη διαφορά στις τάξεις των οκτώ πόντων (75-67) για τους γηπεδούχους.

Το τελικό 81-72 στέλνει τον Παναθηναϊκό στο Final Four μετά από 12(!) χρόνια με τους "πράσινους" να το πανηγυρίζουν δεόντος μαζί με τους χιλιάδες οπαδούς τους.