Πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισε δύσκολη νίκη στον γαλλικό «εμφύλιο» η Μονακό

«Ίδρωσε» αλλά πήρε τη νίκη στον γαλλικό «εμφύλιο» της Ευρωλίγκας κόντρα στη Βιλερμπάν και... αγκαλιάζει το πλεονέκτημα έδρας η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κόντρα στους αδιάφορους βαθμολογικά αλλά άκρως αξιόμαχους γηπεδούχους, καταφέρνοντας τελικά να φτάσει στη νίκη με 87-77, χάρη στην επί μέρους 31-16 με το οποίο επικράτησε στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης!

Έτσι, η Μονακό βελτίωσε το ρεκόρ της σε 21-11 και συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο όσον αφορά τη μάχη για μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ η Βιλερμπάν παρέμεινε προτελευταία, με 7-25.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Οκόμπο (16π), Ντιαλό (15π, 6 ριμπ) και Μπλόσομγκεϊμ (13π), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Λουβαβού-Καμπαρό (23π, 7 ριμπ), Τζάκσον (13π) και Λοβέρν (13π).

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μονακό να μπαίνει σαφώς πιο συγκεντρωμένη, περνώντας μπροστά με 6-0 και μην επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να πετύχει καλάθι, μέχρι το ρολόι να δείξει 6:13 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Τζάκσον «έσπασε το ρόδι» για τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 4-8 με τέσσερις δικούς του πόντους, όμως η Μονακό συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ, παίρνοντας την πρώτη της διψήφια διαφορά στην βραδιά για το 8-19, ενώ ο Τζαϊτέ διαμόρφωσε το 12-23 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Βελτιωμένη η Βιλερμπάν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μείωσε σε 18-23 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λουβαβού-Καμπαρό, ενώ ο Ντε Κολό έβγαλε τη φάση της σεζόν στην Ευρωλίγκα, σκοράροντας με τρίποντο πίσω από το κέντρο ενώ πήρε και το φάουλ από τον Μπλόσομγκεϊμ, διαμορφώνοντας το 22-24 με το απίθανο… τετράποντό του! Οι γηπεδούχοι 28-27 με ένα ακόμα καλάθι φάουλ, αυτή τη φορά από τον μπροστάρη της στην επίθεση, Λουβαβού-Καμπαρό, όμως η Μονακό επέστρεψε, με τον Λόιντ να της δίνει εκ νέου το προβάδισμα (38-44), πριν ο Λοβέρν μειώσει για το 40-44 του πρώτου ημιχρόνου με επιβλητικό poster κάρφωμα! Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν και οι 11 παίκτες που αγωνίστηκαν στο πρώτο μέρος.

Μουδιασμένη η Μονακό με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, έμεινε χωρίς πόντο για 2,5 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να περάσει μπροστά με 48-44, χάρη σε πέντε σερί πόντους του Τζάκσον και ένα τρίποντο του Λι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +9 (55-46) με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λοβέρν, ενώ διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμά του μέχρι ο Οκόμπο να σκοράρει με δύο σερί τρίποντα, για το 61-56.

Ο Λουβαβού-Καμπαρό έφτασε τους 17 προσωπικούς πόντους, διαμορφώνοντας το 63-56 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως σε εκείνο το σημείο η Μονακό ξεκίνησε ένα σερί που έφτασε το 20-7, μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του ματς με προβάδισμα 5 πόντων (71-76), ενώ το υπέρ της επί μέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε το 31-16, φτάνοντας στη νίκη δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87