Ολυμπιακός: Τι έγινε όταν ξαναείχαμε σκορ «3-2 από 3-0»!

· Λογικό είναι να έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις και σχόλια αυτό το «3-2 από 3-0» του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε την Πέμπτη στο Καραϊσκάκη, υπό την έννοια ότι είναι ένα αποτέλεσμα σπανιότατο, με την τροπή που πήρε το παιχνίδι.

· Για να καταλάβουμε πόσο σπάνιο είναι: ιστορικά ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη ποτέ δεν κέρδισε παιχνίδι του με σκορ 3-2, ενώ κέρδιζε 3-0! Και να το πάω κι ένα βήμα παραπέρα: γενικά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, σε φάσεις νοκ άουτ μετά τους ομίλους, όπως συνέβη τώρα αυτό το σκορ, τέτοιο παιχνίδι υπάρχει μόλις άλλο ένα τουλάχιστον εδώ και εφτά σεζόν!

· Κατά σύμπτωση μάλιστα το μοναδικό άλλο παιχνίδι είναι πάλι στο Κόνφερενς Λιγκ και δη τη φετινή σεζόν, στα νοκ άουτ του Φεβρουαρίου! Η Μόλντε υποδέχονταν στη Νορβηγία τη Λέγκια και προηγήθηκε 3-0 και μάλιστα μόλις στο 24ο λεπτό! Με τους Πολωνούς, όμως, να μειώνουν μέσα σε εφτά λεπτά, από το 64’ έως το 71’, όπως ακριβώς η Φενέρμπαχτσε μείωσε από 3-0 σε 3-2 με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά στο Καραϊσκάκη, από το 68’ έως το 74’!

· Τι είχε συμβεί τότε στον επαναληπτικό; Μέσα στη Βαρσοβία, η Μόλντε ήταν σαρωτική, κερδίζοντας 3-0, προηγούμενη πάλι με 2-0 με δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και φυσικά προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου πάντως αποκλείστηκε από την νυν αντίπαλο του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση, την Κλαμπ Μπριζ (νίκη 2-1 στη Νορβηγία, ήττα 0-3 στο Βέλγιο). Μακάρι και ο Ολυμπιακός να κάνει το ίδιο στην Τουρκία!

· Είναι, ωστόσο, πραγματικά περίεργο ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει ξαναυπάρξει 3-2 από 3-0 σε νοκ άουτ οποιασδήποτε ευρωπαϊκής διοργάνωσης! Το συναντάμε, κι αυτό σε ελάχιστες περιπτώσεις, μόνο σε προκριματικά ματς καλοκαιριού, συνήθως με μικρές ομάδες από την Ανατολική Ευρώπη. Και σχεδόν πάντα προκρίνεται η ομάδα που είχε κερδίσει με 3-2…

2024-04-15T17:05:57Z dg43tfdfdgfd