Ατσάλινος, κόντρα σε όλους και σε όλα Ολυμπιακός

Ελάτε, παραδεχθείτε το. Πόσοι από εσάς όταν ο Καμίνσκι διαμόρφωνε το 59-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν είπατε… τέλος; Πρώτος εγώ, περιγράφοντας το παιχνίδι το είπα μέσα μου, έχοντας δει την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Μπαρτζώκα να σπαταλήσουν στην συγκεκριμένη φάση το 4ο ομαδικό φάουλ που είχαν να δώσουν, και δέχθηκαν καλάθι. Βάλτε στην εξίσωση και τα δεκάδες χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, την έλλειψη δημιουργίας, την κακή κατάσταση αρκετών παικτών του Ολυμπιακού, την «δίψα» της Παρτίζαν και τις ακατανόητες αποφάσεις των διαιτητών υπέρ της έδρας και θα καταλάβετε το γιατί. Με τους μάγκες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως, ποτέ μην λες ποτέ. Ακόμα και μπροστά σε εξέδρες που κοχλάζουν, μπορούν να κάνουν θαύματα…

Αρκεί να το πιστέψουν και να παίξουν σύμφωνα με τις τεράστιες δυνατότητές τους. Έτσι και έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο, και γίναμε μάρτυρες μίας ακόμα επικής ανατροπής από τους «ερυθρόλευκους». Ίσως της μεγαλύτερης που έχουν πετύχει φέτος, που εκτός του ότι τους εδραιώνει πλέον στην απευθείας πρόκριση στα πλέι οφ (σ.σ. χρειάζονται μαθηματικά μία νίκη στα δύο παιχνίδια που απομένουν), τους δίνει ελπίδα και για το πλεονέκτημά έδρας. Να μου επιτρέψετε όμως. Σύμφωνοι, σημαντικό επίτευγμα η πρώτη τετράδα, όταν όμως γυρίζεις από το -14 σε μια έδρα με είκοσι χιλιάδες κόσμου, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς ακόμα και αν δεν το πετύχεις. Και για τον Ολυμπιακό των δεκάδων προβλημάτων τραυματισμών, της απώλειας του MVP της Ευρωλίγκας το καλοκαίρι και ενός εκ των κορυφαίων γκαρντ στην Ευρώπη το καλοκαίρι, είναι μεγάλο επίτευγμα αυτό το 20-12, που θα μπορούσε με λίγη τύχη και υπέρ του λεπτομέρεια, να ήταν ακόμα καλύτερο.

Τι είδαμε όμως στα πρώτα τριάντα λεπτά στο παρκέ της «Stark Arena», που… ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να κάνει τέτοια ανατροπή στο τέλος για να πάρει την νίκη; Μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του φέτος σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Χωρίς η Παρτίζαν να εντυπωσιάζει –όπως και στα περισσότερα ματς φέτος- κατάφερε χάρη στο ψηλό σχήμα-έμπνευση του Ομπράντοβιτς με τον Καμπόκλο στο «4» και τον Καμίνκσι στο «5», να περιορίσει την δημιουργία του στο έπακρο και να βγάλει εκτός αγώνα τον Πίτερς. Είναι χαρακτηριστικό πως Γουόκαπ και Γουίλιαμς-Γκος είχαν μόλις δύο ασίστ στα πρώτα 31 λεπτά του αγώνα και οι «ερυθρόλευκοι» συνολικά 7! Οι δύο ψηλοί των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικοί, σκόραραν, μάζευαν επιθετικά ριμπάουντ και με συμπαραστάτες τους Πάντερ και Ντόζιερ, είχαν βάλει το… τρένο στις ράγες για τους Σέρβους.

Με εξαίρεση το 2ο δεκάλεπτο, όπου το δεύτερο rotation έδωσε αμυντική ισορροπία, αλλά όχι και επιθετικές λύσεις, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν εκτός ρυθμού αγώνα και παρά τα δίκαια παράπονά τους για τις διαιτητικές αποφάσεις (σ.σ. στην φάση του ΜακΚίσικ σωστά σφυρίζεται αντιαθλητικό καθώς έχει προηγηθεί φάουλ, όμως ο Αμερικανός δεν κάνει φάουλ στον Πονίτκα), δεν έβγαζε εικόνα ομάδας που ήταν πνευματικά έτοιμη για ένα τόσο μεγάλο «διπλό». Ή αν θέλετε για να αποδείξει την δεδομένη ανωτερότητα που έχει ως σύνολο από την Παρτίζαν. Το 40-32 του ημιχρόνου ήταν μάλλον… τιμητικό, από την στιγμή που οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 4 ασίστ για 7 λάθη και 10/24 σουτ εντός πεδιάς. Με το τρίτο δεκάλεπτο να αρχίζει με 6 ακόμα επιθετικά ριμπάουντ της Παρτίζαν σε 5 λεπτά, οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα ήταν πίσω με -20, όμως ο Ολυμπιακός δεν είναι μια απλή ομάδα.

Με αρκετή υπομονή και χωρίς να πανικοβληθεί, πόνταρε στην άμυνά του και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για το ξέσπασμα στην επίθεση. Και φυσικά, αυτό ήρθε μέσω της αποτελεσματικότητάς του στα μετόπισθεν, όπου δέσποσαν όλοι. Ο Μπαρτζώκας περίφημα σκέφτηκε να βάλει τον Παπανικολάου στο «4» και να παίξει με Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ, οι οποίοι μαζί με τους Φαλ και Λαρεντζάκη, δέχθηκαν μόλις 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τα κλεψίματα να διαδέχονται το ένα το άλλο (10 συνολικά τα μισά από τον Γκος) και τους αιφνιδιασμούς επίσης, το σερί 12-0 έφερε το ματς στον πόντο και τα πόδια των γηπεδούχων… κόπηκαν. Ο Παπανικολάου πρόσθεσε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι στο ενεργητικό του και με άμυνες βγαλμένες από το πιο μεγάλο μπασκετικό σεμινάριο, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και εκεί έμειναν.

Ένα από τα μεγαλύτερα κατορθώματα του τέταρτου δεκαλέπτου, είναι πως το 70% της Παρτίζαν στα δίποντα έπεσε στο πιο γήινο 55%, την ώρα που τα επίπεδα δημιουργίας του Ολυμπιακού έφτασαν σε ανεκτά επίπεδα. Ασφαλώς και η νίκη είναι σε μεγάλο βαθμό και… καρδιάς, καθώς ο απολογισμός των 11 ασίστ για 12 λάθη και τα 18 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, είναι αριθμοί που παραπέμπουν, αν μη τι άλλο, σε ήττα. Το θετικό, είναι πως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έριχναν… άσφαιρα πίσω από τα 6.75μ. (20%), καθώς η άμυνα με αλλαγές απέδιδε καρπούς. Παράλληλα οι γηπεδούχοι αν και πιο δημιουργικοί έκαναν πέντε περισσότερα λάθη από τους φιλοξενούμενους, με το επί μέρους 28-10 του τέταρτου δεκαλέπτου να είναι κάτι παραπάνω από επικό. Άλλη μια αριθμητική εξήγηση της νίκης πάντως, δίνεται από το 14-2 σε πόντους στο transition, και το 23-19 από λάθη, που υπερκάλυψαν το 12-3 από τα επιθετικά ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους πάντως να μην έχουν εκμεταλλευτεί όσο θα έπρεπε για τους ίδιους τις 18 έξτρα κατοχές από αυτά.

Σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα χαρακτηρίζεται ως ένα από τα καλύτερα του Γουίλιαμς-Γκος με την φανέλα του Ολυμπιακού, όχι μόνο φέτος, αλλά και γενικότερα, και υπενθυμίζει πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν ήταν υγιής… Τώρα που είπα υγεία, στο δεύτερο σερί παιχνίδι στο Βελιγράδι στην πιο φιλική έδρα του Ερυθρού Αστέρα, ενδέχεται να επιστρέψουν και οι Μιλουτίνοφ-Πετρούσεφ και οι «ερυθρόλευκοι» να παίξουν για πρώτη φορά φέτος με όλα τους τα όπλα. Ακόμα σκέφτεστε το πλεονέκτημα έδρας (σ.σ. καλοδεχούμενο αν έρθει) εσείς;

Υ.Γ.: Μεγάλο αποτέλεσμα όχι μόνο για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Πλέον απομένει το 2/2 ως το φινάλε και… αναμονή.

Υ.Γ.2: Η κίνηση του Μιλουτίνοφ να ταξιδέψει αυθημερόν για να βρεθεί κοντά στους συμπαίκτες του, είναι από αυτές που σε κάνουν να αγαπάς λίγο περισσότερο αυτή την ομάδα, αλλά και τον ίδιο φυσικά…

Υ.Γ.3: Αν είναι όλοι υγιείς…

2024-03-28T22:53:29Z dg43tfdfdgfd