Ο Ολυμπιακός φύλαξε το τέλειο για το τέλος και απέφυγε την μπανανόφλουδα

Για να φτάσει ο Ολυμπιακός να κερδίσει με 16 πόντους διαφορά την Βιλερμπάν, χρειάστηκε να περάσει ένα περίεργο 40λεπτο. Στις λίγες σχετικά αράδες που ακολουθούν θα καταλάβετε τι έγινε στο ΣΕΦ. Εκεί όπου ο Πίτερς με τον Φάλ υποχρεώθηκαν να δουλέψουν διπλοβάρδια και να μπουν και δυο παίκτες στο τέλος και να συμπεριφερθούν λες και παίζουν στην σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League με τον Παναθηναϊκό.

Όλο αυτό ήταν προϊόν της εικόνα που χάλασε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Θα ήταν μεγάλη η γκέλα αν έχανε από την Βιλερμπάν, όμως το απέφυγε. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Γάλλοι έβαλαν έναν (!) πόντο και ένα λει - απ στα 11'' δευτερόλεπτα πριν την λήξη!

Όσο για το εγγύς μέλλον, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να ελπίζει για ένα ψηλότερο πλασάρισμα, θα πρέπει κάθε εβδομάδα να περιμένει και την υπόλοιπη... παρέα της εξάδας και στο τέλος του μαραθωνίου της κανονικής περιόδου, Μπαρτζώκας και παίκτες θα γνωρίζουν.

Έλεγχος σε όλα

Ο αποσυντονισμός σε άμυνα και επίθεση όταν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χάλασε την εικόνα των "ερυθρόλευκων" από το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Η ομάδα μπήκε καλά στο ματς, ο Φαλ δεν είχε ζητήματα με τον συνεπώνυμό του, οι συμπαίκτες του, κατάφεραν να τον ακολουθήσουν και ο Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες του χωρίς να οργιάζουν να έχουν τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης.

Οι Γάλλοι δεν έβρισκαν λύσεις. Ούτε ο Ντε Κολό, ούτε ο Λι, ήταν ικανοί να δημιουργήσουν μπελά και εκεί γύρω στα μισά της δεύτερης περιόδου, που φάνηκε να έχουν λίγο παλμό, κατάφεραν να τον χάσουν.

Το μοναδικό κακό σε αυτό το διάστημα ήταν ο τραυματισμός του Πετρούσεβ, ο οποίος μάλιστα ήταν η κύρια αιτία, που η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να ξεθαρρέψει περισσότερο στο ημίχρονο.

Ενέργεια, γκάζι, τέλος

Όλα αυτά κύλησαν αλλιώς στην τρίτη περίοδο όπως σας έγραψα πιο πάνω. Όταν κερδίζεις 43-35 και η εικόνα είναι δική σου, θα μπορούσες να έχεις ξεχειλώσει την διαφορά.

Πιστεύω ότι σίγουρα στα κόκκινα μυαλά πέρασε πως το ματς θα κυλούσε απλά και εκεί την πάτησαν. Όταν μια ομάδα δεν έχει να χάσει κάτι, όπως είναι η Βιλερμπάν, γίνεται δυο φορές πιο επικίνδυνη. Οι Γάλλοι το έκαναν. Ροκάνισαν την διαφορά, αντέδρασαν όπως έπρεπε και έφτασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούνται!

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ενέργεια και ο Μπαρτζώκας στα πρόσωπα των Λαρεντζάκη- Μακ Κίσικ, βρήκε τα γκάζια που ήθελε στις δυο πλευρές του παρκέ. Με συνοπτικές διαδικασίες το ματς ξανάγινε κόκκινο. Και βάλτε μέσα σ' όλα, ότι ο Πίτερς έκανε εξαιρετικό δεύτερο μέρος. Αποτέλεσμα όλων αυτών το τρομερό 15-0 σε λιγότερο από τρίλεπτο.

Το 59- 61 στα πέντε λεπτά πριν την λήξη, έγινε 74-61 με κάτι περισσότερο από δυο λεπτά για το φινάλε.

Ήταν και λίγο μάθημα

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την διαβολοβδομάδα με μια ήττα και μια νίκη. Και από αυτά τα δυο ματς, οι Πειραιώτες έγιναν σοφότεροι, όσο και αν στην πρώτη περίπτωση θα ήθελαν να το έχουν αποφύγει.

Για το παιχνίδι με την γαλλική ομάδα όλοι κατάλαβαν ότι δεν είναι εποχή για να αντιμετωπίζεις τα ματς της EuroLeague, λες και παίζεις με τους τελευταίους του ελληνικού πρωταθλήματος. Και η ζωή συνεχίζεται...

2024-03-21T22:13:42Z dg43tfdfdgfd